fbpx

Co czytać dzieciom po angielsku?

co czytac dzieciom po angielsku

Czy warto czytać z dziećmi po angielsku już opisywałam w innym artykule i chyba nie ma wątpliwości, że warto 😉 Znajdziecie go tutaj . Dziś natomiast chcę przybliżyć Wam kilka pozycji, które uważam za niezwykle ciekawe dla najmłodszych, nie tylko pod względem ciekawego tekstu z morałem, ale także pięknych ilustracji.

Dzieci uczą się “czytać” obrazki, zanim są w stanie przeczytać słowa, dlatego tak ważne jest, aby podczas czytania z najmłodszymi korzystać z ilustrowanych książeczek z niezwykle ciekawymi obrazkami.

Dzieci uwielbiają patrzeć na historie poprzez obrazki, zadawać pytania, zastanawiać się, co będzie dalej. Dodatkowo powtarzający się język i rymowania pomagają im przewidywać, naśladować i zapamiętywać słowa oraz zachęcać je do przyłączania się do rodziców, nauczycieli lub starszego rodzeństwa podczas czytania.
Poniżej znajdziecie osiem tytułów, które regularnie wykorzystujemy podczas naszych zajęć tematycznych w Foundation Stage, a które również możecie wprowadzić do domowej biblioteczki.

Elmer by David McKee

Elmer by David McKee

Patchworkowy słoń Elmer jest uroczy, natomiast różni się od reszty stada. Ta jego “inność” zaczyna mu w pewnym momencie przeszkadzać. Myśli, że gdy reszta słoni się śmieje w jego towarzystwie, to, że śmieją się z niego. Wpada zatem na pomysł jak zrobić, aby przestać się wyróżniać.
Chociaż może chwilowo chcieć być taki jak wszystkie inne szare słonie, Elmer zdaje sobie sprawę, że bycie sobą jest o wiele przyjemniejsze – i wszyscy go kochają, takim jakim jest.
Pierwsza książka z kultowej serii Davida McKee o przyjaznym, zabawnym słoniu i jego przygodach, Elmer jest prawdziwym ambasadorem szacunku, integracji, akceptacji różnic.

The Gruffalo by Julia Donaldson


gruffalo

 

W tej historii mała myszka spaceruje po lesie, gdzie  spotyka lisa, sowę i węża.
Aby uchronić się przed nimi, opowiada każdemu z nich o przerażającym Gruffalo – ale kiedy mysz faktycznie spotyka samego Gruffalo, sprytnie wymyśla inną opowieść i po raz kolejny udaje jej się uciec przed niebezpieczeństwem.
Jest to niezwykle wciągająca opowieść, łącząca trzymającą w napięciu historię z rymowanym tekstem oraz wspaniałymi ilustracjami.

ZOG by Julia Donaldson

zog book Zog jest ambitnym smokiem w Smoczej Szkole, który chce być najlepszy w swojej klasie i zdobyć złotą gwiazdę. Historia opowiada o jego próbach nauki latania, ryku i ziania ogniem, co prowadzi do serii drobnych obrażeń, na które tajemnicza dziewczyna dostarcza opatrunki.
W tej opowieści jest wiele zwrotów akcji; dziewczyna okazuje się księżniczką, której marzeniem jest zostać lekarzem, a nie noszenie “głupich” sukienek i ukrywanie się w zamku.

Ilustracje są tak żywe, pomysłowe i zabawne, jak można by oczekiwać od ilustratora The Gruffalo, z subtelnymi szczegółami, które pokochają dzieci i dorośli. Dodatkowo rymowany tekst jest idealny do czytania z dzieckiem na głos.

The very hungry Caterpillar  by Eric Carle

 

very hungry caterpillar

Kiedy maleńka gąsienica wykluwa się z jajka, pierwszą rzeczą, o której myśli, jest jedzenie – więc czołga się w poszukiwaniu czegoś do jedzenia.

W ciągu tygodnia maleńka gąsienica przeżuwa przeróżne smakołyki. Zaczynając od jabłka w poniedziałek i przechodząc przez gruszki, śliwki, truskawki i pomarańcze w piątek, zostawia w każdym owocu małą dziurkę w kształcie gąsienicy, aby pokazać, gdzie był.

Ale do soboty gąsienica jest nadal głodna; więc zajada się wszystkim, od ciasta czekoladowego po salami, aż w końcu nie tylko jest pełny, ale także boli go brzuch! A potem dzieje się najbardziej niesamowita rzecz, gdy gąsienica zamienia się w pięknego motyla.

Ta klasyczna książka z obrazkami z jasnymi ilustracjami w stylu kolażu od ponad 50 lat cieszy się popularnością wśród pokoleń dzieci i nie straciła nic ze swojej atrakcyjności. Małe palce z przyjemnością podążają za malutką gąsienicą przez otwory, które zostawia, i przewidywują, co będzie dalej jeść, gdy rozmiar strony wzrośnie wraz z jego apetytem.

A dzięki możliwości nauki kolorów, liczb i dni tygodnia, jest to z pewnością jedna z najlepszych książek z obrazkami w historii.


Room on the Broom by Julia Donaldson

room on the broom

Pewna wiedźma leci z kotem na miotle. Podczas lotu wiatr zwiewa jej kapelusz. Na szczęście ratuje go zaprzyjaźniony pies i w nagrodę zostaje zaproszony do wspólnej podróży na miotle. W całej opowieści wiedźma spotyka różne postacie. Każda z nich pomaga wiedźmie odzyskać zgubione rzeczy. W ramach podziękowania wiedźma zaprasza każdego z nich na wspólną przejażdżkę. Ale czy na miotle będzie wystarczająco dużo miejsca dla nich wszystkich?

Ta cudowna książeczka jest niezwykle ciekawie opisana,  pełna humoru z rytmicznym tekstem, idealna do czytania na głos, nie tylko w czasie Halloween 😉 . Dodatkowo ilustracje w wykonaniu Axela Scheffler jak zwykle zachwycają.

 

Superworm by Julia Donaldson

superworm

Superworm jest bardzo długi i super silny, zawsze jest w pobliżu, gdy trzeba pomóc innym zwierzętom i owadom. Pewnego dnia zły Czarodziej Jaszczurka dowiaduje się o popularności Superworm i wysyła swojego ponurego sługę – kruka, by porwał Superworm. Zdając sobie sprawę, że ich przyjaciel i pomocnik jest w tarapatach, inne stworzenia wymyślają plan, aby go uwolnić.

Julia Donaldson i Axel Scheffler po raz kolejny współpracują przy tej zabawnej opowieści o niezwykłym superbohaterze, która z pewnością oczaruje młodych czytelników. Jak zawsze, stworzenia Schefflera są znakomicie scharakteryzowane, przy czym nasz dynamiczny bohater Superworm jest szczególnie atrakcyjny, a złoczyńcy Jaszczurka i Wrona wyglądają odpowiednio złowrogo. Żywy, rymowany tekst Donaldsona jest pełen humoru i daje ogromną frajdę do czytania na głos.

 

The Bumblebear by Nadia Shireen
bumblebear

Niedźwiedź Norman uwielbia miód, więc obmyśla genialny plan, jak zdobyć go jak najwięcej. 

Ubrany w kostium Norman udaje pszczołę i zapisuje się do szkoły dla pszczół. Bardzo lubi lekcje i uczy się wielu przydatnych umiejętności, takich jak brzęczenie, taniec, czy latanie. Inne pszczoły go uwielbiają, ponieważ zawsze stara się jak tylko może świetnie się przy tym bawiąc.

Kiedy sprytna pszczoła Amelia wypytuje go o jego rozmiar, Norman twierdzi, że pochodzi z Krainy Pszczół Olbrzymich. To zadowala większość pszczół, ale Amelia nie jest przekonana i postanawia odkryć prawdę.

Zabawne kolorowe ilustracje z dowcipnymi detalami, takimi jak pszczoła w kostiumie małego misia, dodają delikatnego humoru tej ujmującej opowieści o przyjaźni i lojalności.

 

Stick Man by Julia Donaldson
stick man

Ta historia opowiada o podróży Stick Mana, który próbuje znaleźć drogę powrotną do domu po tym, jak został rozłączony z rodziną. Bycie Stick Manem wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami – psy chcą się nim bawić, łabędzie chcą budować z niego gniazda, a ludzie rozpalają ogniska za pomocą właśnie patyków! Gdy wydaje się, że wszelka nadzieja jest stracona, Stick Man zostaje uratowany przez nikogo innego jak Świętego Mikołaja, który pomaga mu znaleźć drogę powrotną do domu.

 

Stick Man to urocza historia z prostym i powtarzalnym schematem rymowania, który pozwala dzieciom w łatwy sposób zidentyfikować rymujące się słowa w historii. Dodatkowo opowiadanie jest zachowane w świątecznym klimacie, więc tę pozycję szczególnie polecam do przeczytania z dziećmi w porze zimowo-świątecznej :).

 

 

Zobacz więcej

Zapisz się na Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach i wydarzeniach! :-)